• BITCOIN/TL
  2154029,719
  % -0,11
 • ETHEREUM/TL
  99012
  % -1,41
 • SOLANA/TL
  5422.73
  % -2,39
 • BITCOIN CASH/TL
  15755.57,324
  % 2,47
 • LITECOIN/TL
  2668.11
  % -1,55
 • AVALANCHE/TL
  1154.7
  % -3,86
 • CARDANO/TL
  15.14
  % -2,93
 • TETHER/TL
  32.25
  % -0,04

OpenAI Yeni AI Modeli Tanıttı, Altman Büyük Bir Sürpriz Duyurdu

OpenAI Yeni AI Modeli Tanıttı, Altman Büyük Bir Sürpriz Duyurdu

Yapay Zeka devi OpenAI, ‘Model Spec’ olarak adlandırdığı yeni bir çözümü piyasaya sürdü. Bu çözüm, yapay zeka modellerinin nasıl davranması gerektiği hakkında kamuoyu ile daha derin bir diyalog geliştirmeyi amaçlıyor. Şirket, bu yeni modelin, toplumun etik olarak kabul ettiği şeylerle uyumlu olarak insanların yapay zeka üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlama hedefini taşıdığını belirtti.

Sunulan belge, OpenAI API’si ve ChatGPT’nin kullanımı sırasında şirketin modellerinin nasıl davranacağını detaylandırıyor. OpenAI, bu yapay zeka uygulamalarında model davranışının, insanlardan gelen girdilere nasıl tepki verdiklerine bağlı olduğunu açıklıyor. Bu tepkiler, ton, kişilik ve yanıt uzunluğu aralıklarını kapsıyor.

Son birkaç ay içinde, kullanıcılar ChatGPT dahil yapay zeka uygulamalarında yanlış yanıtlar veren ‘halüsinasyonlar’ hakkında şikayetlerde bulundu. Bu AI modeller bazen tembel bir şekilde davranabiliyor veya kullanıcıların isteklerini tamamen görmezden gelebiliyor. Çinli araştırmacılar dahil olmak üzere yıllar boyunca yapay zeka halüsinasyonlarını önlemek için bir dizi düzeltici yaklaşım önerildi. Ancak OpenAI Model Spec yeniliği ile şirket, insanların yapay zekayı daha iyi hale getirme çabalarına daha fazla katılmasını umuyor.

Ayrıca, OpenAI bu Model Spec’i yapay zeka eğitmenleri için pekiştirme öğrenimini desteklemek amacıyla kullanmayı planladığını belirtti. Modelin diğer yapay zeka rakipleri tarafından kullanılabilmesi için açık kaynaklı olup olmayacağı henüz net değil. CEO Sam Altman, Model Spec’in zamanla iyileşeceğini ve mükemmel bir çözüm olarak işleme başlamayacağını vurguladı.