• BITCOIN/TL
  2228369,265
  % 0,24
 • ETHEREUM/TL
  121125
  % 0,55
 • SOLANA/TL
  5392.23
  % -0,34
 • BITCOIN CASH/TL
  15908.21,687
  % -0,87
 • LITECOIN/TL
  2738.04
  % 0,05
 • AVALANCHE/TL
  1227.23
  % -0,54
 • CARDANO/TL
  14.82
  % -0,03
 • TETHER/TL
  32.2
  % -0,08

Microsoft, Google ve OpenAI’ye Rakip Olacak Yeni YZ Modelini Geliştiriyor

Microsoft, Google ve OpenAI’ye Rakip Olacak Yeni YZ Modelini Geliştiriyor

Microsoft, OpenAI’ye yaptığı 10 milyar dolarlık yatırımın ardından ilk kez kendi ürünlerinde startup’ın yapay zeka modellerini kullanmak ve rakipleri yetişene kadar önde kalmak için kendi içinde yeni bir yapay zeka (YZ) modeli geliştiriyor. Yeni model, Alphabet’in (Google’ın ana şirketi) ve OpenAI’ın modelleriyle rekabet edecek büyüklükte.

Microsoft’un MAI-1 Adlı Yeni Yapay Zeka Modeli
Yeni model, Microsoft’ta MAI-1 olarak adlandırılıyor ve yakın zamanda işe alınan Mustafa Suleyman tarafından yönetiliyor. Suleyman, daha önce Google tarafından satın alınan DeepMind’ı kurmuş ve son zamanlarda Inflection adlı başka bir startup’ın CEO’su olmuş bir isim. Ancak raporda, bu modelin Inflection’ın YZ modeli olmadığı, ancak şirketin bu yeni Microsoft modeli için eğitim veri kümelerini ve diğer ilgili teknolojileri kullanabileceği belirtiliyor.

Microsoft’un Büyük Ölçekli Yeni Girişimi
MAI-1’in önceki Microsoft modellerinden çok daha büyük ve daha karmaşık olduğu belirtiliyor. Daha önce eğitilen daha küçük modellerle karşılaştırıldığında, MAI-1’in yaklaşık 500 milyar parametreye sahip olacağı ve bu büyüklüğün, bir YZ modelinin boyutunu ölçmek için bir ölçek olarak kabul edilebileceği ifade ediliyor. Ancak parametrelerin tek başına bir YZ modelini ölçmek için güvenilir bir özellik olmadığı, Microsoft’un bazı son Phi serisi açık kaynak modellerinin boyutlarının 10 katı modellerle eşdeğer performans gösterdiği söyleniyor.

Microsoft’un yeni model geliştirme sürecinde büyük miktarda sunucu ve veri seti satın aldığı, Nvidia grafik işlemcileri ile birlikte yoğun bir şekilde veri eğitimi yapılacağı belirtiliyor. Microsoft’un Bing arama motoruna OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotunu entegre etmesi başlangıçta Bing’e Google’a karşı yalnızca bir veya iki yüzde puanlık ekstra arama payı kazandırsa da, son raporlar Google’ın arama payının bir ayda %4’ten fazla düştüğünü ve Bing ile Yahoo’nun özellikle ABD pazarında pay kazandığını gösteriyor. Microsoft için, OpenAI’ye milyarlarca dolar yatırım yapmak ve kendi Phi modelleriyle başarı elde etmek anlam kazanmaya başlamış gibi görünüyor.