• BITCOIN/TL
  2150146,232
  % -0,28
 • ETHEREUM/TL
  99122
  % -1,32
 • SOLANA/TL
  5489.01
  % -0,89
 • BITCOIN CASH/TL
  15735.33,106
  % 2,46
 • LITECOIN/TL
  2667.22
  % -1,63
 • AVALANCHE/TL
  1150.79
  % -3,84
 • CARDANO/TL
  15.08
  % -3,30
 • TETHER/TL
  32.25
  % 0,02

Güney Kore’de Kripto Para Düzenlemeleri Yeniden Değerlendiriliyor

Güney Kore’de Kripto Para Düzenlemeleri Yeniden Değerlendiriliyor

Güney Kore’deki son ulusal seçimlerin ardından zafer kazanan Demokratik Parti, kripto para birimleri etrafındaki düzenleyici çerçevenin, özellikle spot Bitcoin ETF’lerinin durumunun yeniden değerlendirilmesi için baskı yapıyor.

Partinin dar zaferi, politik alandaki kripto yatırımcılarının artan etkisini gösteriyor. Yalnızca %1,2’lik bir zafer marjı ile kripto para topluluğunun çıkarlarını gözetmenin önemi her zamankinden daha belirgin hale gelmiştir.

Demokratik Parti, mecliste 300 üzerinden 175 koltuk kazanarak çoğunluğu elde etti ve ılımlı kripto düzenlemelerinin seçmenleri etkileme potansiyelini tanıyor. Dünya genelinde kripto para ticaretinin büyük ölçeği göz önüne alındığında, Güney Koreli politikacılar bu segmente hitap eden politikalar benimsemeye hevesli. Özellikle, Türkiye’deki yerel kripto borsalarındaki günlük işlem hacimleri artık geleneksel borsalarla yarışacak düzeye ulaşmış durumda, bu da kripto ticaretinin küresel büyüklüğünü vurgulamaktadır.

Demokratik Parti’nin politika komitesinden bir yetkili, Haziran ayında düzenleyici bir değerlendirme talep etme planlarını açıkladı. Bu, 18 Ocak’taki Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) kararını takip ediyor. Bu karar, yabancı spot BTC ETF’lerinin listelenmesinin yerel yasaları ihlal edebileceğini öne sürmüştü. Başlangıçta düzenleyici kurumlardan yetersiz bir yanıt gelirse yasal düzenleme ihtimali masada.

Bu düzenleyici değerlendirme sonucu kritik önem taşıyor. FSC, duruşunu değiştirmeyi kabul ederse, yeni yatırım araçları aracılığıyla piyasaya önemli sermaye girişlerinin yolunu açabilir. Aksine, FSC’nin direnci, piyasa ilerlemelerini geciktirebilir ve yatırımcı hissiyatını ve Güney Kore’deki gelecek politik manzaraları etkileyebilir.